Блицкриг срещу Германия и първи полуфинал от 32 г.

Националите неотразими в най-бързия и най-убедителен четвъртфинал, позволиха само 50 точки.

09.08.2012 | 02:56

Волейболният отбор на България разгроми Германия с 3:0 (25-20, 25-16, 25-14) и ще играe олимпийски полуфинал за първи път от 32 години. Съперник на 10 август от 17 ч. е Русия.

В историческата препратка има специален мотив. На Олимпийските игри в Москва 1980 нашите национали стигнаха до финала и загубиха именно от руснаците с 1:3. Сегашната селекция получава възможност да вземе своеобразен реванш за онова поражение на Димитър Златанов и компания.

Играта срещу Бундестима дава основания за оптимизъм. Реално нямаше двубой, а български рецитал. За 72 минути нашите постигнаха най-бързата и най-убедителна победа в четвърфиналите, всички завършили с по 3:0.

За 73 минути Бразилия отнесе Аржентина (25-19, 25-17, 25-20), за 77 Русия приключи Полша (25-17, 25-23, 25-21), а за час и половина Италия детронира олимпийския шампион САЩ (28-26, 25-20, 25-20).

Цветан Соколов реализира 22 точки, Тодор Алексиев и Николай Николов – по 11, Тодор Скримов – 6, Виктор Йосифов - 4. Тотално обърканите германци ни подариха още 20 точки със свои грешки.

България направи летящ старт за 5-0, в основата на който беше Алексиев. Две поредни блокади на Николов донесоха 12-6. Авансът беше задържан с две атаки блокаут на Соколов за 21-16 и още една финална за 25-20.

В началото на втория гейм Германия взе малко предимство, но настървеният Ники Николов отново се включи навреме с блок за 6-6 и атака през центъра за 7-7. Противникът се паникьоса и направи четири грешки за 13-10. Скримов и Соколов докараха до 16-11, а германската съпротива приключи с две атаки на Соколов и блокада на Николов за 21-16, още 4 поредни точки за гейма.

В третия 4 поредни сервиса на Соколов затрудниха германците за 7-3, а либерото Теодор Салпаров великолепно парира атака и Цветан завърши контрата за 8-4. Оттам - Соколов с атака и блок 11-6, две поред и от Алексиев 13-6. Двамата се редуваха с точки до 16-8, три поред противникови грешки за 19-8 и светкавичен завършек вдъхновиха пристигналия точно за мача държавен глава Росен Плевнелиев да замечтае за златен медал.

Полуфиналът няма да има нищо общо с тази експресна развръзка. Руснаците са сред най-неудобните ни противници, а срещу силния, но разколебан тим на Полша показаха завидна стабилност и балансирана атака (най-резултатни: Максим Михайлов - 13 точки, Дмитрий Мусерски – 12, Александър Волков с 9). Ако успеят да комбинират уникалния си ентусиазъм с хладнокръвие в трудни моменти, възпитаниците на Найден Найденов са напълно способни да продължат похода към финала.