Волейболистите набират скорост с 3:0 над домакина

Треньорът Найден Найденов и играчите доволни от победния старт, дава им тласък напред.

29.07.2012 | 14:55

България откри олимпийския волейболен турнир при мъжете с категоричен успех 3:0 (25-18, -20, -24) над домакина Великобритания. Очакваната победа над аутсайдера в група „А” се яви добър тест за изключително важния втори мач срещу мощния отбор на Полша на 31 август от 13:30 ч.

Резонно е нашите да завършат сред първите четири в компанията още на Италия, Аржентина и Австралия. С по-високо класиране обаче може да избегнат сблъсък на четвъртфинал срещу фаворитите от другата група Бразилия, Русия и САЩ. Евентуална среща със Сърбия или Германия би означавала отличен шанс за полуфинал.

За първия си мач възпитаниците на Найден Найденов и Камило Плачи имаха вдъхновяваща подкрепа в публиката - наши олимпийци, начело с Йордан Йовчев. По 14 точки срещу дебютиращите на голямо състезание британци реализираха капитанът Владимир Николов и Тодор Скримов (вкл. шест блока). Николай Николов добави 10, Тодор Алексиев и Виктор Йосифов – по 8 т.

Българите с лекота налагаха класата си. Единственият критичен момент дойде в края на третия гейм при изоставане 21-23. Тогава Скримов с 4 точки, вкл. две блокади, обърна развоя.

В първия гейм нашите без напрежение дръпнаха 9-4, леко отпускане до 12-10 само ги ядоса за 17-11 и рутинно 25:18. Във втория блокадата продължаваше да се справя с разгадаемите противникови атаки, а пуснати топки от британския разпределител и солов блок срещу Ники Николов поддържаха разликата в прилични измерения. Натиснахме за 12-9 и постепенно увеличавахме аванса, а Владо Николов със своята 11-а точка затвори гейма 25-20.

В началото на третия гейм британците излязоха напред с две поредни (3-5) и разпалиха своята публика в непълната зала. Нашите веднага им върнаха два поредни блока за 5-5, но допуснаха 7-10 и се хванаха на два поредни блока за 8-13. Найденов активира Пенчев и негови сервиси стопиха до 11-13, а три евтини грешки на британците обърнаха до 16-15. Ново българско разсейване докара две точки пасив, но липсващата в тези минути блокада се появи във важен момент за 22-23. Скримов направи две и между тях успешна атака за 24-23. Трите поредни негови точки дадоха мачбол, отразен от домакините, но при втория Скримов блокира британската атака за 26-24.

Треньорът Найден Найденов коментира: „Спечелихме важен мач за начало, който ни дава тласък, една крачка напред. Няма значение, че в първите два гейма играхме по-мобилизирано, а в третия имаше отпускане. Така е по-добре, за да влезем в ритъм. За мен няма титуляри, пускам най-подготвените, а всички са готови. Търся варианти и днес Скримов се представи добре, тоест не сме сгрешили. Не само на Владо Николов, на всички трябва да им стигнат силите - затова сме работили, затова сме екип.”

Играчите изразяват задолоство, че стартираха успешно. Според капитана Владо Николов мачът е бил по-труден, отколкото изглеждаше, най-вече заради психологическия натиск за задължителна победа. Демонстрираният характер в третия гейм ще се отрази позитивно.

Срещу поляците, които наскоро спечелиха Световната лига в София и са сред фаворитите в Лондон, би трябвало да се играе по-освободено. Следва един теоретично удобен мач с Австралия (2 август, 13:30) и последните два срещу Аржентина (4 август, 22:00) и Италия (6 август, 16:45).