“Левски” надви седмия в Румъния

Чупливият Базил де Карвальо се отпуши покрай пристигането на конкурента Жоао Силва.

10.07.2012 | 23:54

“Левски” завърши лагера в Австрия с престижна победа 1:0 срещу седмия в Румъния - “Пандури”. Контролата се получи качествена, въпреки силен дъжд в началото и края. Базил де Карвальо се разписа в 20-ата минута след асистенция на звездата в лятната селекция – 31-годишният бразилски плеймейкър Марсиньо (11 мача с АПОЕЛ Никозия миналия сезон в Шампионската лига). През втората част румънците опитаха натиск и изтърваха няколко положения, а 4 минути преди края “Левски” остана с 10 играчи заради два жълти картона на Рамос.

Илиан Илиев използва 4-2-3-1, с вратаря Пламен Илиев, бековете Мюлдер и Старокин плюс попълненията Станислав Ангелов и Ромен Ели, пред тях словашкият национал Роман Прохазка заедно с Гаджев. Рамос, Марсиньо и Райков подпомагаха веднъж отхвърления заради контузия и сега взет повторно от „Локомотив” (Пд) Базил де Карвальо.

Треньорът направи интересно разместване за втората част. Вкара започвалия предните контроли централен защитник Иво Иванов вместо крилото Райков, прати Ангелов в средата, Прохазка по десния фланг, а Рамос – на обратния ляв. В 60-ата минута Йовов смени Ангелов, а в 88-ата Тодор Чаворски вместо Марсиньо.

Юношата Чаворски спаси честта на родния клуб два часа по-рано с гол за 3:3 в 84-ата минута срещу “Золенау”, играещ в една от трите регионални трети дивизии в Австрия. В тази контрола играха “сините” резерви заедно с новото и считано за най-скъпо лятно попълнение Жоао Силва. 22-годишният португалски таран, купен от “Евертън” (макар че само на книга е бил играч на английския тим), записа едночасов дебют и не се отличи. Сменилият го Чаворски се разписа след асистенция на друг от новите – крилото Агиеманг Опоку. 23-годишният ганаец вкара и дузпа за 2:2, а резултата откри 16-годишният Антонио Вутов.

Равносметката от петте контроли в Австрия е добра. „Левски” победи два участника в Лига Европа – „Металург” от Донецк с 2:0 (Иванов 52, Марсиньо 73) и унгарския „Дьор” с 2:1 (Марсиньо 28, Карвальо 55), а между тях допусна един слаб мач срещу украинския „Черноморец” (Одеса) – 0:2.

Любопитно е, че имащият слава на капризен играч 30-годишен Карвальо започна да вкарва голове, точно когато се очерта трансфер на нов №9. Жоао Силва изкара няколко дни при „сините” в Линдабрун, приел личните си условия по 3-годишен договор, но очаквайки „Евертън” да одобри продажба на стойност около 400 000 евро.

189-сантиметровият португалец идва с реноме и самочувствие на първи избор на Илиан Илиев, въпреки че в „Евертън” е записал само 6 мача/2 гола за дублиращия тим. В последните два сезона е пращан под наем два пъти в родината си, първо в Лейрия (12 мача/4 гола) и после в Сетубал (21/4). „Левски” има съвсем пресен опит с подобни таланти – Тони Калво, преминал в „Анортозис” (Кипър).