Нямаме бронз, имаме три солови приза за №1

Тодор Алексиев стана водещ реализатор и посрещач, Георги Братоев е най-добър разпределител.

08.07.2012 | 23:56

Волейболните национали изтърваха отличен шанс за първи бронз от Световната лига, като от 2:1 допуснаха загуба с тайбрек от Куба 2:3 (18-25, 25-19, 25-23, 23-25, 12-15). Така България оформи каре четвърти места (вкл. 1994, 2004 и 2006) от 15 участия в 23-годишната история на турнира.

Полша спечели Световната лига при първото си участие на финал и го стори максимално убедително - 3:0 срещу САЩ (25-17, 26-24, 25-20). Отборът, който победи и нашите с 3:0 в полуфинала, прибира чека за милион долара.

От първото си домакинство на финалната шестица България взима три индивидуални приза. С 21 точки в мача за третото място Тодор Алексиев стана реализатор №1 и взе чек за $20 000. Той завърши с общо 65 точки (51 атака, 11 блокада, 3 сервис) и изпревари Клейтън Стенли от САЩ с 62, поляците Бартош Курек с 60 и Збигниев Бартман с 59. Следващите най-добри наши реализатори са Владимир Николов, който също наниза 21 срещу Куба – общо 41, и Валентин Братоев с 32.

Алексиев спечели и приза за най-добър посрещач, гарниран с $10 000. Георги Братоев стана най-добър разпределител и взима същата сума. Наследникът на оттеглилия се Андрей Жеков показа, че не се главозамайва: „Като гледам в каква компания от майстори се намирам, това е голямо признание, но аз знам къде се намирам и имам още много да уча”.

От участието в Световната лига нашият тим заработи $366 000 – от четвъртото място 150 000, от предварителната фаза 120 000 като втори в групата и 96 000 от бонусите за всеки мач (8 победи и 4 загуби). От общата сума треньорите и играчите ще си разпределят 70%, останалите 110 000 долара ще бъдат разпределени от федерацията поравно за администрация, клубове и школи.

Отношението на феновете към БФВ беше демонстрирано и на церемонията с призьорите в „Арена Армеец”. При награждаването голяма част от близо 4000 зрители започна да скандира „Оставка” по адрес на Любо Ганев, който ще е водач на отбора на Олимпийските игри.

Едва 7-хилядна публика уважи мача за трето място. След него треньорът Найден Найденов изрази признателност към тези фенове, които не загубиха вяра в отбора и подкрепяха до последната точка. „Съжалявам, че загубихме, но поздравявам играчите, че се бориха докрай. Може би не достигна опит в такива мачове, и то във важните моменти - спечелихме третия гейм, но изпуснахме четвъртия. Иначе срещу Полша си пролича разликата в класите. Явно ни трябват още мачове. На 20 юли заминаваме за Лондон, на 21-22 юли ще играем контрола със САЩ, на 25-и с Бразилия и на 29-и е първият ни мач от олимпиадата срещу домакините.”

Капитанът Владо Николов остана силно разочарован и цитира идентичния развой за 2:3 от Куба, който ни лиши от полуфинал на световното преди две години. „Съжалявам, получи се като на първенството в Италия през 2010. Много искахме победата и се раздадохме в този тежък мач, пропуснахме го затворим в четвъртия сет, може би ни липсваше късмет в решаващи моменти. Четвъртото място все пак е успех, защото предното беше през 2006-а. Жалко, че сега бяхме толкова близо до медала, въпреки проблемите и хора, които работят против отбора.”