Пиронкова се измъчи с дребна канадка

Най-добрата наша тенисистка направи втората от пет крачки до титла на английска трева.

20.06.2012 | 17:25

Цветана Пиронкова продължи победния си ход на турнира в Ийстбърн с неочаквано труден 3-сетов успех срещу Стефани Дюбоа (Канада). Осминафиналът следваше да е неравностоен според позициите в световната ранглиста – 40 срещу 123, статистиката 4-0 от досегашните срещи и според важния за тревна настилка ръст - 180 срещу 162 см. Обаче се проточи два часа за резултат 6:0, 4:6, 6:4.

В четвъртфинала нашата най-добра тенисистка ще се изправи срещу победителката между поставената под №8 на турнира Даниела Хантухова (Словакия) и Тамира Пашек (Австрия). На полуфинал пътят води до №4 Марион Бартоли (Франция) или №7 Луци Шафаржова (Чехия). Както съобщихме след победата над №3 Агниешка Радванска, отпадането на първите три в схемата отваря шанс Цвети да спечели много точки за световната ранглиста (470 от титла/ 320 от финал). Дотук тя взима 120 точки (плюс 16 000 долара), но на предстоящия „Уимбълдън” има да защитава 500 т.

В първия сет 24-годишната пловдивчанка не даде нито един гейм като осъществи три от 5 възможности за пробив в сервиса на канадката. При свой начален удар направи два аса, а показателите за първи сервис бяха 74% вкаран и 71% спечелени разигравания. Лесният успех успокои или заблуди Пиронкова и вторият сет се получи оспорван, накрая тя допусна пробив за 4:6.

В решаващия трети сет битката започна от първия гейм и Цвети изтърва брейкбол, което й повлия да предаде сервиса си в следващия гейм за 0:2. Серията от пробиви продължи до 2:3, след което нашата тенисистка убедително взе своя сервис за 3:3. Най-оспорван се получи осмият гейм, в който след шансове и за двете страни Пиронкова надделя за 4:4. Това съсипа канадката и тя загуби следващите два гейма, с което и мача.

Междувременно бяха обявени поставените в схемата на „Уимбълдън”. Цвети не попадна сред 32-те в женската схема, което й вещае по-труден път напред. Григор Димитров очаквано не е поставен в мъжката схема. Без да го цели, разпределението перфектно отразява позициите в световните ранглисти. Жребият се тегли на 22 юни.