Радина Ралчева, председател на БДВО за 2016 разговаря с Bulgaria ON AIR по повод предстоящата международна конференция "Образование и бизнес - Бъдещите лидери", която Bulgaria ON AIR и Bloomberg TV Bulgaria организират на 11 май 2016 в София.
Как да намерим бъдещите лидери?
Мисля, че бъдещите лидери не се намират, те се създават. И е също и наша отговорност да ги изградим – чрез пример, обучение, непрекъснат стремеж към постигане на най-доброто, чрез практикуване на лидерство всеки в своята сфера и най-вече – чрез разбирането какво е лидерство.
Лидерът не е просто човекът, който стои най-отпред. Лидерът е човекът, който поема риска да води и живее с отговорността и привилегията на този избор.
Каква подготовка трябва да притежава бъдещият лидер?
Смятам, че важни качества за лидеството в бъдеще ще бъде способността за ориентация:
- в информацията,
- в изискванията,
- в очакванията,
- в посоките,
- адаптивността,
- уважението,
- визионерството и
- липсата на страх.
Ако те е страх от непознатото и не си готов да отваряш затворени врати, или дори да откриваш пътища там, където преди ги е нямало, трудно ще водиш. Лидерството не е даденост и не е позиция, то трябва да се заслужи. А да накараш другите да ти се доверят не е никак лека задача.
Куражът, умението да увличаш, капацитетът и експертизата помагат, но без да си готов да понесеш загуби, провали, ожулени колена и поне няколко стени, които ще удряш с глава, също няма да станеш лидер.
С какви средства и инструменти трябва да разполага един млад човек, за да се изгради като лидер?
Не знам някой да е станал лидер против волята си.
А това ще рече, че на младите хора им трябва желание и смелост. Да си лидер, независимо в каква сфера, е най-трудната и житейска, и професионална роля. Трябва да имаш много силна психика. Всеки млад човек, който иска да води, е добре да си даде сметка за тежестта на този избор и за всичко, което го съпътства.
Разбира се, щом имаш вътрешния огън, тези неща не ги мислиш – просто продължаваш и търсиш начин.
Умението да не се отказваш е важна част от лидерството. Обаче то трябва да е съчетано с умението да знаеш кога да спреш и коя битка не си струва. Така че балансът също е важен лидерски инструмент. И запазването на фокуса.
Имате ли нужда от бъдещи лидери и как и къде ги намирате?
Всички имаме нужда от тях. И ще повторя – не смятам, че лидерите биват намирани. Те се изграждат.
Виждаш потенциал в някого и правиш всичко възможно да го менторстваш, да направиш този човек по-добър от теб, за да може да е адекватен на бъдещето. Не съм сигурна дали днешните умения ще са достатъчно добри за изискванията на бъдещето. Затова трябва да го направиш по-добър от теб и да му дадеш знанието как да продължава да се развива сам.
Формирате ли собствените си бъдещи лидери?
Надявам се.
Каква е програмата ви?
Моята програма не е всъщност програма. Не мисля, че има програма за създаване на лидери.
Съществуват програми, които могат да развият ключови качества и умения у хората, но дали ще ги направят лидери, това не е ясно. Затова, когато работя с хора, в чиито потенциал вярвам, комбинирам опит, усет, знания, натиск, поощрение, водене и много други неща.
Понякога можеш да работиш с човека дълго. Друг път – по кратко.
И в двата случая се надяваш, че си се справил, дал си му отправна точка и умения и че когато моментът настъпи, инвестицията в него ще се отплати категорично и видимо. Тогава си успял и ти.
Кои са каузите, които, според вас, бъдещите лидери трябва да защитават?
От днешна гледна точка важни теми изглеждат мястото на бизнеса в обществото, синергията, иновациите, човешкото взаимодействие със света и природата. Но това е от днешна гледна точка.
В съвременната динамика 10 години вече са много време, така че след 10 години тези теми може да не са актуални или пък да са вече решени. И все пак ми се струва, че ще продължава да има универсални каузи – справедливостта, уважението, равноправието, такива, базисни неща. Хора, които не са в състояние да остояват базисни ценности, не могат да са лидери. Нито днес, нито утре.
Тревожите ли се от липса на бъдещи лидери в организацията си?
Не бих казала. По-скоро се тревожа дали това, което днес практикуваме като добри практики в нашия бизнес, ще бъде валидно в бъдеще.
Какъв съвет ще дадете на бъдещите лидери?
Няколко, може би.
Българско дружество за връзки с обществеността (БДВО) е основана през 1996 и обединява професионалисти, преподаватели и студенти по PR в България. Радина Ралчева е основател на Go Green Communications, ръководител на офиса на CIVITAS България, член на IPRA и БДВО и негов председател за 2016.