Когато банките са в беда важно е да оценим как банковият капиталов резерв може да поеме потенциални загуби от токсични активи. За тази цел направих анализ с помощта на Тексаския коефициент за четирите най-големи гръцки банки, контролиращи 88% от общите активи на банковата система. Използваме малко позната, но много полезна формула за определяне на здравето на Голямата четворка. Нарича се Тексаски коефициент. Използван е бил по време на кредитната криза в САЩ с център Тексас.
Тексаският коефициент е счетоводната стойност на всички лоши кредити, разделена на основния капитал плюс резервите за необслужвани кредити. Само материалните активи са включени в деноминатора, нематериалните – като репутация – са изключени.
Въпреки че цифрите така или иначе са тревожни, действителната ситуация се оказа много по-лоша, отколкото дори аз предполагах първоначално. По-задълбочен анализ на данните, изнесени от най-големите банки в Гърция, включват отложените данъчни задължения като част от собствения капитал във финансовите им отчети. Отложените данъчни задължения се създават, когато банките имат право на декларират загубите си на по-късен етап, намалявайки данъчните си задължения. Това е проблематично, защото тези отложени данъчни задължения са просто „активи-фантоми“ в смисъл, че тези кредити не могат да се използват /разбирайте: негодни/, ако гръцките банки продължават да оперират при загуба преди облагане с данъци. Също както и съседите си – Португалия, Испания и Италия – Гърция осигурява значителна подкрепа за банките си, предоставяйки кредит за приспадане на загуби по данъчни плащания върху бъдещи печалби. За четирите най-големи банки този тип помощ е 38-61% от общия капитал /вж графиката/.
Публикува се със знанието на автора.
Превод Силвия Грозева. Редактор Иван Нончев.
Проф. Стив Ханке ще бъде специален гост на конференцията Финансово образование за устойчива икономика на 11 май 2015 в София, организирана от Bulgaria ON AIR, Investor.bg и Bloomberg TV.
Четете още независими мнения и коментари в Блог.