Приемането на България в Еврозоната носи риск

Страната ни е с най-ниския БВП, което я прави рискова

21.10.2017 | 18:00 Редактор:
Приемането на България в Еврозоната носи риск
Приемането на България в Еврозоната носи риск

Еврозоната и ЕЦБ започнаха да гледат скептично на разширяването най-вече заради финансовата криза в някои от страните членки, като Гърция, Италия и от части Испания, това каза в предаването Q&A с Клара Маринова икономистът Драгомир Стефанов. „В последните години България изпълнява четирите основни критерия за приемането в Еврозоната, това са ниския бюджетен дефицит, ниските нива на инфлация, нисък дял на външен дълг, спрямо брутен вътрешен продукт и ниските лихвени проценти но не изпълнява петият, а именно политическото доверие в страната.“ Според политологът Борислав Цеков, когато става дума за финанси,  геополитиката не е непременно водеща, особено когато става дума за малки и нестабилно държави. „ Усилието е в една малка част от българската експертна политическа мисъл за влизане в еврозоната, защото това се разглежда като един спасителен пояс,ако Европа продължи да се развива на различни скорости, ако се циментира в едно бъдещо развитие на ЕС. С този пояс България ще остане в ядрото или поне в периферията на ЕС.“ Докога с клиентела във властта? БСП-активност и защо няма резултати? За “кръговата” отбрана и битката с вътрешни и външни врагове на властта? Преодолими ли са проблемите пред бизнеса у нас? Вижте в разговора на водещата Клара Маринова с  икономистът Драгомир Стефанов политологът Борислав Цеков в първата част на предаването.

„Европа трябва да върви на една скорост“. Това каза във втората част на предаването “Q&A" с Клара Маринова  по Bulgaria ON AIR депутатът от ГЕРБ Галя Василева. „ГЕРБ е за обединяването и работенето в общи политики. По време на Българското председателство на съвета на ЕС ще се решат много важни въпроси за това накъде тръгва Европа след 2020 година.“
Според депутатът от БСП Георги Свиленски, България не бива да бъде разделяна на никакви скорости било то първа,  втора или трета и да бъде отделяна от другите държави. „ Трябва да вървим заедно с всички развити държави в тази най-бърза скорост и не приемаме  аргументите, че единствено това което ние си направиме, зависи само от нас.“