Една от посоките, в които министър Танев иска да прави промени е точно в десетката. Той говори за активиране на корпоративна стопанска отговорност и създаване на традиции за поощряване на меценатството в областта на образованието. Тук е абсолютно прав, защото бизнесът е длъжник на образованието. Бизнесът е този, който трябва да задава посоката и да помага при това не само с пари, но и методически.
Образователен план, базиран на развитието на информационните и комуникационните технологии предстои да тръгне като пилотен проект в северозападна България, а впоследствие и в цялата страна. Най-важна задача министър Танев вижда като въвеждане на нова четиристепенна система на образованието. Наред с предучилищно и училищно образование, новата система предвижда наличието на колежанско образование след средното, което има елементи на висше и завършва с т.нар. майсторска степен.
Министърът предвижда и реформа във висшето образование, която да засили ролята на департаментите за сметка на факултетите, а също и създаване или стимулиране на развитието на Центрове за върхови постижения (клъстъри), в които да се включат университети, държавни и частни изследователски звена и производствени звена.
Какво означава всичко това и как да се изпълни основната цел за реформа в образованието, дефинирана от министъра като изграждането на система без отпадащи ученици, без насилие, без дистанция между център и периферия и без безработни висшисти, това са въпросите, които коментират гостите в студиото на Клуб Инвестор:
Можете да проследите предаването в прикаченото видео:
Медийна група Bulgaria ON AIR, финансовият сайт Investor.bg и Bloomberg TV оргнизират конференция от поредицата Образование и бизнес на 11 май 2015 в София на тема: Финансово образование за устойчива икономика. Допълнителна информация за лекторите, програмата и регистрацията за събитието ще намерите в специалния сайт - http://edu-business.info/