Гимназистите проявяват най-голям интерес към бакалавърски специалности, свързани с IT сферата, финансите и бизнес мениджмънта. Това стана ясно на дискусия относно професиите на бъдещето, която се проведе във Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ) вчера.
На нея присъстваха около 20 ученици от средни училища с икономически профил в страната и техни учители. Като за пръв път от ВУЗФ наблюдават толкова засилен интерес сред гимназистите към бакалавърските програми, свързани с бизнеса, финансите и продажбите.
По време на дискусията, освен нагласите на учениците каква да бъде специалността, която искат да изучават занапред, професори и преподаватели очертаха пред тях кои са професиите на бъдещето и в кои сфери на бизнеса се очаква да се търсят най-много кадри през следващите години.
Прогнозите им са, че бизнесът ще има нужда от добри мениджъри, които освен специалисти в сферата си, са дипломатични и находчиви.
Затова препоръчаха гимназисти да се ориентират и към бакалавърски специалности като „Бизнес психология и човешки ресурси“, „Бизнес икономика, предприемачество и иновации“ и „Бизнес информационни сиситеми и комуникации“.
Дискусията във ВУЗФ вчера се проведе като част от едноседмичната национална образователна програма „Небанковия финансов сектор“, организирана от Комисията за финансов надзор (КФН), фондация „Атанас Буров” и Министерството на образованието и науката (МОН).