Автор: Теодора Георгиева
В Европейския съюз над 880 000 души на година стават обект на експлоатация - най-често в селското стопанство, строителството и домашната работа.
Тези факти са причина през 2005 г „Ла страда интернешънъл“ да създаде европейска платформа на неправителствени организации. Целта й е да обедини усилията на хората, които работят по превенция и закрила на жертвите на трафик. В платформата членуват организации от Беларус, Чехия, Македония, Молдова, Полша, Украйна, Холандия. Съвсем отскоро към нея се присъедини и България посредством „Асоциация Анимус“. Неслучайно домакин на тазгодишната среща беше София, тъй като страната ни е сред държавите с най-висока трудова миграция в Европа, ниски доходи и висока безработица.
Асоциация Анимус е известна с предоставянето на услуги на пострадалите от принудителен труд. До сега компанията е работила в сферата на сексуална експлоатация и е развила цял набор от програми за подкрепа на пострадалите - горещ телефон, кризисен център, социална и психологическа подкрепа. Днес обаче фокусът се разширява до борба с трафика на трудова експлоатация.
На международната среща беше засегната нова тема - бизнесът и неговата социално-отговорна роля в отношенията на принудителен труд.