Триковете на корпорациите да ни спечелят като клиенти са безброй много, всекдневно съзнателно или не попадаме в техните мрежи като рекламни послания и маркетингови стратегии, но при взимането на решение върху какво да се спрем, разчитаме на репутацията на конкретната компания. Любомир Аламанов гостува на Ирина Белчева в студиото на предаването „Десет“, за да разкаже как се гради успешен бизнес имидж. Любомир е специалист в сферата на рекламата и пиара и е създател на комуникационна агенция.
Ето какви са неговите 10 закона за успешна корпоративната репутация:
1. Изграждайте и поддържайте корпоративна идентичност - винаги се започва с разкриването на идентичност, нещото, по което ви разпознават, след като сте станали разпознаваеми и започват да ви свързват с други качества. Тук идва ред на корпоративния имидж.
2. Корпоративен имидж - всяка фирма трябва да има консистентни с годините послания и усилия, за да прави последователни стъпки, които не се различават, защото изграждането на подобна репутация не есъстояние, а постоянен процес.
3. Визия и мисия на компанията – те начертават пътя на компанията – къде иска да отиде и защо, не знаеш ли къде отиваш, няма начин да стигнеш някъде.
4. Стратегия и официална политика – стратегията е основният начин, по който компанията отива към своята цел и постига своята визия. Добре в всяка компания да знае и спазва това правило. Официалната политика не е само за големите компании, постепенно всички отиват в тази посока.
5. Поддържане на корпоративна култура – нужно е мениджърът да бъде част от екипа, да не остава отгоре над всички и при грешка от страна на компанията, тя да се извини задължително. Без честност и откровеност не може да съществува висока репутация. Дали ще е човек, фирма, министър, правителство – всички са малки единици от обществото и всеки трябва да има доблестта да се извини.
6. Корпоративни комуникации – за добра комуникация е нужна добра комбинация от предварително подготвени идеи и процедури и конкретно вглеждане в настоящето. Не е добре нито да се следват само процедури от миналото, нито да се реагира на момента без да се спазва общото разбиране.
7. Корпоративна социална отговорност – често самите фирми не искат да пускат пресинформация за това колко добрини са сторили, а това трябва да се адмирира, но тук най-важната дума е устойчивост.
8. Поддържане на устойчивост на кампаниите - продължителното, ангажирано отношение показва, че компанията наистина иска да го направи.
9. Еmployer branding – Въпросът вече не е какво аз мога да направя за компанията, а какво тя за мен, eдин от най-ценните ресурси за фирмата е нейният служител, ако тя не го брани, няма шанс да наема нови хора и да се развива.
10. Изграждането на репутация е процес, а не състояние – доверие трябва да се трупа, защото в случай на криза и малка репутация най-малкият проблем отвява компанията.
Вижте повече в следващото видео.