Текст КАЛИН АНГЕЛОВ*
Споровете над чаша уиски са нещо колкото тривиално, толкова и безсмислено. Но тъкмо от един от тях, през 1951, се ражда най-продаваната (и най-крадената от библиотеките) книга за всички времена.
"КНИГАТА НА РЕКОРДИТЕ НА GUINNESS", която този месец празнува 60 години от първото си издание, е зачената след един лов на птици, в който тогавашният директор на пивоварната Guinness сър Хю Бийвър се зачудил кой е най-бързо летящият дивеч - златистият дъждосвирец или шотландската яребица. Оказало се, че никъде не може да се намери правилният отговор на този въпрос (дъждосвирецът, в случай, че се чудите). Тогава на сър Хю му хрумнало да състави сборник с отговори на всички въпроси, по които обичайно се спори в кръчмите. И така през август 1955 се появило първото издание на "Рекордите на Guinness".
ЗА ШЕСТ ДЕСЕТИЛЕТИЯ от тази книга са продадени над 130 милиона копия в сто различни държави, включително и България. Над 750 милиона души са гледали телевизионната й версия.
БЪЛГАРСКИЯТ ПРИНОС към книгата съвсем не е за подценяване. Той се простира от съвсем сериозни рекорди (примерно тези на Стефка Костадинова на висок скок и на Йорданка Донкова, на снимката, на 100 метра с препятствия) до рекорда за най-много коктейли в менюто на заведение, който е гордо притежание на един варненски бар (2014 рецепти) и до най-големия резултат в историята на хокея (когато женският ни национален отбор падна от Словакия с 0:82).
Всяка година издателите получават над 50 000 заявки за нови рекорди (като девет десети от тях са с явно рекламна цел). Постижения като най-големия хамбургер, най-дебелата пяна върху чаша с кафе или най-много чинии, измити с една опаковка препарат, несъмнено имат сериозен комерсиален ефект. Но истинският чар на книгата, междувременно прекръстена на Guinness World Records, идва от другите заявки - от онези толкова налудничави и странни постижения, които не биха хрумнали на никой друг. Нека споменем само някои от тях:
- Най-много щипки за дрехи, закачени на лице - 104 броя, постижение на Кевин Такуел.
- Най-гръмкото уригване. Рекордът се държи от Пол Хън, със смайващите 118.1 децибела (с десетина децибела по-гръмко от автомобилен клаксон).
- Най-много бири, отворени със зъби - това несъмнено ценно умение за плажа се владее най-добре от испанеца Гонсало Пласа Сиерио, който успя да отвори 54 бутилки за една минута.
- Най-голяма тежест, вдигната с ухо - 80.78 килограма, от индиеца Ракеш Кумар.
- Най-много фланелки, облечени едновременно - 227, от белгиеца Джеф Ван Дайк.
- Най-малкият кон в света е Тъмбелина (тоест Палечка) от американския щат Мисури, висока 43 см и тежаща 26 кг.
- Най-високата скорост, развивана върху скейтборд, е 113 км/ч, от бразилеца Дъглас да Силва.
- Най-бързото 100-метрово бягане на 4 крака е за 18.58 секунди, от японеца Кеничи Ито.
- Най-смелият въжеиграч несъмнено е англичанинът Майк Хауърд, вървял по греда между два балона на височина 6522 метра.
- Рекордът за най-продължително жонглиране с работещи моторни триони е 62 пъти, дело на словака Милан Рошкопф.
- Най-бързото изпиване на литър бира е дело на Стивън Петросино през 1977 - за едва 1.3 секунди.
---
* Статията е публикувана в Bulgaria On Air THE INFLIGHT MAGAZINE, брой 61 / 2015