Всеки го знае: германците са най-работливите хора в Европа. А гърците – пословични ленивци, които се излежват по цял ден. Проблемът, когато прибягваме към подобни национални стереотипи, е, че често те звучат обидно. И почти винаги не са верни.
Набедените за мързеливи гърци например всъщност работят най-много от всички европейци – средно по 42.2 часа седмично, показват данни на Eurostat. И тенденцията като цяло е работното време да се увеличава, защото в страна с 43% младежка безработица винаги има кой да заеме мястото ти, без да предявява претенции.
Българите също са в групата на най-работливите – всъщност трети в класацията, отстъпвайки само на гърците и чехите. Пословично трудолюбивите германци всъщност са четвърти отзад напред. А холандците работят средно с цели 12 часа седмично по-малко от гърците.
Защо тогава германци и холандци са толкова богати, а държави като Гърция и България изпитват такива трудности? Много просто: защото, когато става дума за работа, важният въпрос не е колко, а как. Ако разгледаме данните за средната производителност, нещата си идват на мястото.
Данни на Eurostat и ONS
За един час работа холандецът свършва почти двойно повече от гърка. А жителят на Люксембург – над четири пъти повече от българина, който по този показател изпреварва единствено съседите си от Румъния, и то с нищожна стотна от процента. Изглежда, дошло е времето да преразгледаме поговорката "Залудо работи, залудо не стой".
---
* Статията е публикувана в Bulgaria On Air THE INFLIGHT MAGAZINE, брой 48 / 2014