Икономиката на Шотландия ще бъде изправена пред "катастрофални последици", съпоставими по мащаби с Голямата депресия от 30-те години на миналия век в САЩ, ако получи независимост след предстоящия на 18 септември референдум. ова се посочва в официалния доклад на най-голямата инвестиционна банка в Европа Deutsche Bank, цитиран днес от британските медии, предаде БТА.
Банковата система на Шотландия ще бъде дестабилизирана, ако страната излезе от Обединеното кралство, допълва документът. Причината за това е, че финансовите институции на страната, получила независимост, вече няма да могат да разчитат на ликвидността на централната банка - Bank of England, от която преди това те са вземали кредити. Това ще направи финансовата система на Шотландия "крайно уязвима", твърдят анализаторите.
Друг фактор на нестабилност може да се окаже наложителният отказ от сегашната валута - британската лира, за което настоява Лондон.
Управителят на Bank of England Марк Карни преди време даде ясно да се разбере, че не са възможни нито банковият, нито валутният съюз между двете страни при отделяне на Шотландия от Обединеното кралство, защото те биха означавали "субсидиране на икономиката" на друга държава, а британските данъкоплатци никога не биха приели.
Всичко това ще доведе до значително поскъпване на кредитирането и до масово изтичане на капитал от икономиката на независимата страна, смятат експертите на Deutsche Bank.
"Всяка страна има правото на самоопределение, в това няма съмнение, но понякога отрицателните икономически последици от подобни фундаментални решения се оказват в пъти по-лоши и от най-песимистичните прогнози", посочва главният икономист на Дойче банк Давид Фолкертс-Ландау, цитиран от ИТАР-ТАСС.