Броят на медицинските сестри продължава да намалява, а това може да бъде фатално за здравната ни система. Основните проблеми в сектора са заплащането, стимулът на младите кадри да запишат специалността и след това да останат в държавата.
"Има реален недостиг на медицински сестри. От десет години насам говорим за този проблем с всички министри, но те отказват да ни чуят. Срещнахме се с новия здравен министър проф. Николай Петров и очертахме проблемите в сектора, но сме се наслушали на обещания", каза проф. Станка Маркова от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи в студиото на "България сутрин".
"Махнаха задължителното съотношение на един лекар да спадат 4 сестри - това беше задължителен критерий за акредитация на медицинското заведение, а сега съотношението е 1 лекар на 0,9 сестри. В цялата страна работят 25,714 медицински сестри, а бяха 56 хил. през 1990 г.", обясни проф. Маркова пред Bulgaria ON AIR.
Тя добави още, че средната възраст на медицинските сестри е 53 години, а има и такива на по 70 години.
Проф. Чанева от Факултета за медицински сестри към Медицинския университет посочи пред репортер на Bulgaria ON AIR, че все още има достатъчно студенти, за да се направи катедра.
"Последната година увеличихме с 50% приема на студенти - от 100 на 150", поясни тя.
А според студентите образованието у нас е на изключително високо ниво. Но управляващите трябва да уважават кадрите така, както и в чужбина ги ценят, смятат те.
Вижте още!