Изчезват лекарства от българските аптеки, а фармацевтичните фирми бягат от страната ни. Стига ли се до дефицит на лекарства и защо производители си оттеглят от нашия пазар, обясни в "България сутрин" Николай Костов от Асоциация на собствениците на аптеки.
"Тенденцията е да се увеличава броят на оттеглените лекарства от България. Има извиване на ръце и откровена принуда - даваш отстъпка или напускаш позитивния списък. Съществуват много противоречиви нормативни изисквания, които силно затрудняват производителите", коментира Николай Костов.
Все пак той уточни, че засега ситуацията не е притеснителна, защото издадените разрешения за употреба на лекарства са повече от тези за прекратяване й. Сред спрените лекарства има остарели и оттеглили се по икономически причини. Те обаче имат фармацевтична алтернатива.
"Проблемът не е само в напускането, а в относително по-малкото регистиране като брой. Например, уведомленията за първоначално пускане на пазара, по данни на годишните доклади, само преди три години са били два пъти повече. Преди 3 години са били 520, докато за миналата година са едва 228. Желаещите да влязат на пазара са доста по-малко", разясни ситуацията председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки.
Гостът в студиото на Лора Инджова и Симеон Белев посочи улесненото влизане на пазара, като една от причините за оттеглянето на компаниите.
"Ако аз трябваше да регистрирам лекарства в България много бих се замислил", призна Николай Костов, аргументирайки се с "огромния натиск", който според него се упражнява върху компаниите в сектора.
"Има неизвестност в бизнеса, постоянно излизат идеи за регулиране на цените и производителите не знаят какво се крие зад завесата", посочи гостът на Bulgaria ON AIR и даде пример с регулиране на доплащането, с което до момента държавата не се е занимавала.
преди 8 години