България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Емил Райнов: Здравната реформа трудно би влязла в сила от началото на 2016г.

Според Григор Димитров има още много работа по реформата

10.09.2015 | 14:57 Редактор:
Емил Райнов: Здравната реформа трудно би влязла в сила от началото на 2016г.
Емил Райнов: Здравната реформа трудно би влязла в сила от началото на 2016г.

Здравната реформа много трудно би влязла в сила от началото на 2016г. Около това мнение се обединиха заместник-председателят на БСК и член на Надзорния съвет на НЗОК Григор Димитров и депутатът от БСП Емил Райнов в Сутрешния блок на България Он Ер.

Димитров риторично попита защо е било цялото бързане в последните дни по приемането на Закона за лечебните заведения, който на практика оставя много отворени процедури. И уточни, че по-добър вариант е било да се приеме пакет от документи, който да урежда цялата система. Димитров мотивира тезата си, като каза, че предстои много работа по изготвянето на редица нормативни актове, по определянето на съдържанието на основния и допълнителен пакет медицинска помощ, заплащана от Здравната каса, по уточняване на областните здравни карти и други, които дори да се решат до края на годината, ще бъде късно да се включат в бюджета на НЗОК за 2016 година.

В нито един текст от приетите закони не е разискван един от основните промени – за контрол върху дейността на касата и НЗОК ще продължава безконтролно да разходва публични средства, посочи Димитров.

Депутатът от левицата и член на здравната комисия Емил Райнов също смята, че здравната реформа, която бе приета чрез Закона за лечебните заведения и Закона за здравното осигуряване, няма да може да влезе в сила от началото на следващата година. Според него има редица въпроси, като съдържанието на двата здравни пакета например, които все още не са ясни, а вече бюджетната процедура за 2016 година е в ход.

За няколко дни здравната комисия в парламента изцяло е пренаписала здравната реформа на Петър Москов, променени са били редица параметри преди влизането на законопроекта на ЗЛЗ в пленарна зала, с което по думите му законът е бил значително подобрен, посочи Райнов.

На 9 септември парламентът окончателно прие Законът за лечебните заведения, който регламентира създаването на задължителна Национална здравна карта. Очаквано отпадна обсъждането на идеята за приватизацията на лечебни заведения. Отпаднаха и ключови предложения на Петър Москов, сред които за сливането на болници и комплексно лечение, за селективно сключване на договори между Здравната каса и болниците, за задължителната акредитация, за пакт между касата и фармацевтичните компании.

Чуйте: