Председателят на парламентарната Комисия по енергетика Делян Добрев е убеден в потенциала на газовото находище "Хан Аспарух". Той отново е заявил позицията си след заседание на общата комисия "Икономика, инфраструктура и енергетика" на Парламентарната асамблея на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа, предаде БТА.
По думите му подобно откритие може да намали зависимостта ни от внос на синьо гориво.
Той подкрепи изказването си с аргументите, че сега България и страните от региона плащат най-скъпия природен газ в Европа. За пример Добрев посочи, че „Румъния вече обяви, че от април става енергийно независима от доставките на природен газ и ще задоволява потреблението си от собствени източници”. – „Тяхното потребление е четири пъти по-голямо от българското - те ползват 11-12 млрд. куб. метра газ годишно, а ние - три милиарда,” посочи Добрев.
Следващата седмица очакваме да излезе обявата в Официалния вестник на ЕК и от тази дата ще започне да тече 155-дневният срок за подаване на оферти за два участъка, "Терес" и Силистар. Вече имаме и заявен интерес от няколко от световните компании в сферата на проучването и търсенето, каза депутатът.
Добрев добави, че сондаж в румънския участък на Черно море, но само на 15 километра от нашата граница, е доказал наличието на 80 млрд. кубически метра природен газ.
„Сега се прави сондаж в турската част на Черно море - отново много близо до българската граница. До два месеца ще приключат проучвателните дейности и ще има информация и за потенциал за природен газ там”, каза Добрев.
Той посочи, че след като приключи проучвателната фаза, инвеститорите трябва да вземат окончателно решение за развитието на проекта.
"Проучвателната фаза струва примерно 1 млрд. лева. Фазата на добив на този газ струва много повече. Обикновено тези решения отнемат години”, коментира Добрев.
Дейностите по проучване и добив на шистов газ не стоят на дневен ред, увери председателят на Енергийната парламентарна комисия и депутат от ГЕРБ Делян Добрев.
На този фон стана ясно, че интерконекторът България-Гърция ще струва 220 млн.евро. Двете страни са поискали от Европейската комисия финансова подкрепа за проекта. Ще търси ли страната ни подкрепа от Брюксел и за други енергийни проекти разказват Христиания Червенкова и операторът Мирослав Евдосиев: