През октомври преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в страната възлизат на 217,3 млн. евро при минус 8,2 млн. евро година по-рано, показват предварителните данни на Българска народна банка (БНБ).
По-изненадващи обаче са ревизиите на данните по тримесечия. ПЧИ за второто и третото тримесечие са ревизирани надолу – с около 6 и 13 пъти съответно, отбелязват от Investor.bg.
С други думи сумата на капиталите, прекосили границата на страната в периода от юли до септември, вече се оценява на само 26,6 млн. евро при 354,3 млн. евро, които БНБ оповести през септември. ПЧИ през второто тримесечие вече са само 52,2 млн. евро при 304,5 млн. евро в предходната оценка. Централната банка ревизира чуждите инвестиции през първото тримесечие в посока нагоре – с 62,2 млн. евро до 508,9 млн. евро.
Промяната е изненадваща или поне неочаквана, защото по принцип БНБ ревизира статистическата информация за инвестициите в положителна посока.
Според методологията на БНБ с данните за ПЧИ за първия месец от всяко тримесечие се ревизират месечните данни за цялата текуща година. Тъй като октомври е първият месец от четвъртото тримесечие, са променени и тримесечните данни. Причините, които налагат периодични ревизии са различните срокове в които отделните източници са в състояние да предоставят необходимата информация, както и постъпването на отчети от предприятията по-късно от определените срокове. От БНБ отбелязват, че данните за 2014 г. са ревизирани с представените тримесечни отчети на предприятията с чуждестранно участие.
От началото на годината до 30 октомври сумата на ПЧИ намалява до 804,9 млн. евро спрямо 1,31 млрд. евро, отчетени година по-рано, показват още предварителните данни. Размерът на чуждестранните капитали вече е значително по-малък от прогнозата на Българската агенция за инвестиции (БАИ) за годишната сума на инвестициите, която по предварителни данни бе изпълнена още през август. През юли директорът на БАИ Светослав Младенов направи прогноза за годишен прираст на ПЧИ в размер на 1,2 млрд. евро.
До голяма степен намалението на ПЧИ от януари до октомври се дължи на дяловия капитал, който намалява с 422,1 млн. евро за година до 403,8 млн. евро. Нетният друг капитал, т.е. промяната в нетните задължения между дружествата с чуждестранно участие и преките чуждестранни инвеститори по финансови, облигационни и търговски кредити, е положителен в размер на 258,9 млн. евро при такъв от 401,1 млн. евро за януари-октомври 2013 г., показват още данните на централната банка.
Другият компонент в състава на ПЧИ - реинвестираната печалба - се оценява на 142,1 млн. евро при 83,3 млн. евро за същия период на 2013 г.
По държави от началото на годината най-големите преки инвестиции в страната са от Холандия – 225,8 млн. евро, Австрия - 208,1 млн. евро, и Русия – 172,2 млн. евро. Най-големите нетни отрицателни потоци за периода са към Германия (-214,7 млн. евро).
Финансовата сметка, която включва преките и портфейлните инвестиции, е положителна в размер на 120,5 млн. евро при отрицателни 585,6 млн. евро за октомври 2013 г. За периода януари–октомври 2014 г. финансовата сметка е положителна и е 720,2 млн. евро при отрицателна сметка от 1,837 млрд. евро за същия период на предходната година.
През октомври общият платежен баланс е положителен. През десетия месец той е в размер на 48,5 млн. евро при отрицателен общ баланс от 462,6 млн. евро за октомври 2013 г. От началото на годината сумата на общия баланс е 1,034 млрд. евро спрямо минус 711,3 млн. евро година по-рано.
преди 10 години