Реформата на ЕС, обсъдили Плевнелиев и Хамънд

Сътрудничеството между България и Великобритания в рамките на ЕС и НАТО е било сред другите теми на разговора

14.01.2015 | 20:50 Редактор: Мариета Иванова
Снимка: http://www.president.bg

Реформата на Европейския съюз и сътрудничеството между България и Великобритания в рамките на ЕС и НАТО са обсъдили  президентът Росен Плевнелиев и британският министър на външните работи Филип Хамънд, съобщиха от пресцентъра на държавния глава. Хамънд е в София по покана на външния министър Даниел Митов.

По време на разговорите президентът Плевнелиев и британският външен министър Хамънд са се обявили за ускорени мерки за завършване на Единния европейски пазар, който би подобрил конкурентоспособността след период на икономическа и финансова криза. Друго предимство е създаването на нови работни места, става ясно от разпространеното до медиите съобщение.

В хода на разговорите е изтъкната необходимостта от реформа на съюза за повишаване на ефективността на европейските институции, за облекчаване на регулациите и за преструктуриране на пазара на труда. В този смисъл държавите-членки следва да предприемат конкретни мерки за реализирането на тази амбициозна цел.

Европейският съюз трябва да се реформира, за да запази доверието  на европейските граждани и за да посрещне предизвикателствата на 21-ви век”, коментирал британският външен министър.

В контекста на усилията за по-конкурентоспособна Европа, България подкрепя преговорите между ЕС и САЩ по Трансатлантическото споразумение за търговия и инвестиции (TTIP), посочил президентът Плевнелиев. От своя страна, британският външен министър коментирал, че успешните преговори по споразумението ще позволят на Европа да запази позициите си на световните пазари в условията на изострена глобална конкуренция.

Сред обсъдените теми е била и тази за енергийната сигурност на страните от Югоизточна Европа и Европа като цяло. В тази връзка е била подчертана необходимостта от ускорена диверсификация, както на източниците, така и на трасетата за доставка на енергоресурси, като за целта е изтъкната възможността за ефективно използване на средства на Плана за стратегически инвестиции, обявен от Европейската комисия. България ще разчита на британска подкрепа за финансиране на проектите за енергийна свързаност, които страната ни представи за финансиране пред ЕК, стана ясно още по време на срещата.

Пред държавния глава британският външен министър е поставил въпроса за изпълнението на ангажиментите на страната ни по отношение на разходите за отбрана, съгласно решенията от Срещата на върха на НАТО в Уелс през септември 2014 година.

Президентът Росен Плевнелиев се е съгласил, че заложените в бюджета за 2015 година разходи за отбрана не отговарят на поетите съюзнически ангажименти и изразил надежда, че ще бъдат осигурени допълнителни ресурси  за модернизация на въоръжените сили.