„Доброто договаряне и усвояване на парите от Европейския съюз (ЕС) е важно и за националната сигурност, не само за икономиката на България“, каза в сутрешния блок на Bulgaria On Air старши анализаторът от Центъра на изследване на демокрацията Филип Гунев.
Той поясни, че еврофондовете играят голяма роля за икономическата сигурност на страната и от тази гледна точка е съвсем логично президента Росен Плевнелиев да свиква Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС). „Договарянето на европарите се извършваш от три правителства, а след това усвояването и управлението на тези средства ще бъде задача за поне още няколко кабинета. Ето защо е нужен консенсус за изпълнението на заложените приоритети. Нормално е държавният глава да влезе в ролята на обединител при разединението, на което сме свидетели в момента“, обясни Гунев.
Той добави, че като министър, Плевнелиев е бил единственият, който е показал мисъл за стратегическо развитие. „Проблемът е, че вероятно президента няма да постигне много с това и едва ли ще се стигне до консенсус. Това правителство, както и предишното, не успя д а покаже визия за дългосрочни и ефективни промени. Отново сме свидетели на тотална липса на дългосрочно планиране, не се търси устойчивост и няма нагласа за следване на общи политики“, каза още Филип Гунев.
Захарова: Милиардите на Запада можеха да превърнат Украйна в Дубай
Учени: Речта на децата може да предскаже тревожност и депресия
Ретроградният Хирон ще направи животът по-лесен за 5 зодии
Бракът се отразява доста добре на Тейлър Суифт
Лазерна литотрипсия на конкремент в уретера – подходи, показания и противопоказания
Мултивитамините може да подпомогне активността в напреднала възраст
Сухота в очите – причини и решение на проблема
ЕКИП: Българите са доплатили над 744 млн. лв. за лекарства през 2025 г.
Половината язовири в света може да спрат да функционират до 2060 г.
Виетнам представи дома на бъдещето със 100 прозореца и естествено охлаждане
SpaceX готви следващия полет на Starship за август с амбициозна цел
Швейцария тества идея от бъдещето: Железопътни релси произвеждат електричество
Убитият мъж на Младежкия хълм в Пловдив е от Кричим
Кола се преобърна по таван на тротоар
Това са последните дни, в които цените ще се изписват в лева и в евро по закон
Хванаха за ден 29 шофьори с алкохол или наркотици
Три главни дирекции поемат дейностите на Регионалните здравни инспекции
Силни отчети и ръст при Nvidia насочиха Dow Jones към нов исторически връх
Кадър на деня за 5 август
Удари ли по авторитета на европейските институции кризата с мигранти в Сеута
Иран е постигнал споразумение с Оман за корабоплаването през Ормузкия проток